Na ulici jako doma

Zažijte proměnu rušného centra Plzně v místo, kde lidé chtějí být na ulici jako doma!
Když Plzeň kandidovala na titul Evropské hlavní město kultury 2015, jedna z nejrušnějších plzeňských ulic, Americká třída, se na jeden den proměnila v pěší boullevard plný kaváren, příjemných zákoutí a uměleckých vystoupení. Tak vznikl Den Meliny Mercouri.

S letošním třetím ročníkem se pojí úvahy o našem vztahu k veřejnému prostoru. Jak dostat do ulic více umění, které by je oživilo a dalo jim nový rozměr? Jak vzniká územní plán města a k čemu je dobré o funkci jednotlivých míst přemýšlet? Jak pracovat s lidmi bez domova, pro něž je ulice jediným východiskem? Jak dostat do města méně aut a víc klidných odpočinkových zón? Současné okolí Americké třídy příliš k pobytu venku neláká, nenabízí posezení ve venkovních kavárnách, o umění ve veřejném prostoru nemluvě. Trendem ve světových metropolích přitom je odvádět auta z center a města otevřít obyvatelům, kterým se lépe než mezi rušnými křižovatkami žije v zeleni, v síti cyklostezek a pěších tras. Takové centrum láká k bydlení, jeho obyvatele netrápí výfukové plyny a hluk z ulice pod okny.

Proto se letošní ročník Dne Meliny Mercouri rozhodl propojit s projekty zabývajícími se veřejným prostorem, fenomény bezdomovectví nebo vysidlování měst. Den na Americké 23. června bude nejen zábavou, ale i příspěvkem k dalším úvahám o našem městě. A na co se můžete těšit?

Hele město!
Dopolední program je určen dětem ve věku 8-15 let, které si pod taktovkou plzeňských architektů a výtvarníků mohou na Anglickém nábřeží vystavět kartonové město. V rolích architektů, urbanistů, stavitelů a dokumentaristů se malí Plzeňáci zapojí do vzniku a zakládání města podle svých představ.

Americká, jak bychom ji chtěli mít
Od 14 hodin pak na pěší Americké začne pestrý program situovaný mezi improvizované kavárny a hospůdky, pódia nabízející taneční, hudební i divadelní vystoupení. Účast přislíbili plzeňští žongléři, street tanečníci, výtvarníci nebo videotvůrci. Zájemci si mohou vyzkoušet unikátní grafitti trenažér, založit improvizovanou zahrádku, navštívit fotoateliér, nebo si na chodník vymalovat vlastní peršan či posedět v gauči a užívat si volného prostoru na ulici. Vítány jsou vlastní nápady, jak se na Americké cítit jako doma!

Živá ulice
V odpoledních hodinách začne na náměstí Republiky partnerský festival Živá ulice, který bude centrum Plzně oživovat po celé léto. Co vás čeká? Koncerty skupin jako jsou Please The Trees či švédských Baron Bane, volnočasové sportovní aktivity a v neposlední řadě grilování pod otevřeným nebem. Ulice jsou tu pro nás, tak přijďte! Program festivalu naleznete na www.zivaulice.eu.

Vítány jsou i vlastní nápady, jak strávit den na ulici jako doma! Kdokoli si může přinést své vybavení do improvizovaného pokojíčku a uvelebit se přímo v centru kulturního dění. Podmínkou pochopitelně je, aby si každý své kusy nábytku opět odnesl. Facebookoví fanoušci se navíc mohou zapojit do fotosoutěže o nejlepší bejvák:
FOTO SOUTĚŽ